HISTORIA

              Gmina Skierbieszów leży w centralnej części „Działów Grabowieckich”, wchodzi w skład Wyżyny Lubelskiej. Jest to obszar o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Wysokości bezwzględne zawierają się między 190, a 311 metrów n. p. m. Najwyższy punkt 311 m n. p. m. znajduje się w okolicach wsi Dębowiec. Najcenniejsze, a zarazem najciekawsze fragmenty terenu zostały objęte ochroną w formie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 35 488 ha. Gmina leży w dorzeczu rzeki Wolicy i Marianki. Znajduje się tu szereg małych i dwa  duże zbiorniki wodne: jeden o powierzchni 1,20 ha w Skierbieszowie, drugi zwany „Broczówka” o powierzchni 3,60 ha w miejscowości Skierbieszów – Kolonia.  W dolinach obu rzek istnieje około 30 udokumentowanych źródeł. Lasy w gminie Skierbieszów zajmują 1992 ha, co stanowi 14,3% jej powierzchni.

            Pierwsze wzmianki historyczne o Skierbieszowie pochodzą z XIV w. W tym czasie jako jeden z szeregu grodów czerwieńskich, istniał tu zamek obronny zniszczony przez najazdy tatarskie, po którym do czasów obecnych zachowało się wzniesienie wśród łąk zwane „Zamczyskiem” o powierzchni ok. 6 ha, otoczone bagnami. Przeprowadzone badania archeologiczne potwierdziły, że wzgórze było zasiedlone już w XIV wieku. Prawdopodobnie znajdował się tu zamek z cegły i kamienia otoczonego fosą i wałami obronnymi.

            W 1453 roku Skierbieszów uzyskał prawa miejskie. Miasto pieczętowało się herbem „Ostoja”, w tym okresie było własnością biskupów chełmskich, którzy pobudowali tutaj swoją główną rezydencję. Prawa miejskie utracił po rozbiorach Polski w 1826 roku.

            Majątek Skierbieszów należał m.in. do rodziny Mościckich.  Tu w majątku rodziców, lata młodości spędził późniejszy prezydent RP Ignacy Mościcki, który obecnie jest patronem Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie. W czasie II wojny światowej to od Skierbieszowa hitlerowcy rozpoczęli wysiedlanie i pacyfikację Zamojszczyzny w 1942 roku. Gmina obejmuje swoim  zasięgiem 30 sołectw. Obecnie mieszka tu 5703 osób. Na terenie gminy znajdują się 3 szkoły podstawowe, 1 gimnazjum, Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka oraz Izba Pamięci przy Gimnazjum Publicznym im. Dzieci Zamojszczyzny w Skierbieszowie.